Obecnie nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych wylewek z cementu jest wylewka anhydrytowa. Dzięki płynnej konsystencji jej ogromnym plusem są właściwości samopoziomujące.

Wylewka anhydrytowa może być stosowana uniwersalnie, jednak jest one przede wszystkim polecana do ogrzewania podłogowego. Tego typu nowość w branży budowlanej jest powszechnie dostępna, a na terenie Śląska stosowane są m.in. posadzki anhydrytowe Bytom, które pomagają w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

Czym jest nowoczesna wylewka anhydrytowa?

Wylewką anhydrytową określa się nowoczesny podkład podłogowy. Ten rodzaj posadzki ze względu na wiele korzystnych właściwości mających wpływ na wygodę stosowania, coraz częściej zastępuje starsze rodzaje jastrychu takie jak m.in. wylewka cementowa.

Ta nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych wylewek polecana jest do zastosowania zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, które jest rozwijane w wielu miastach. Posadzki anhydrytowe sprawdzą się w mieszkaniach miast jak przykładowo w Bytomiu.

Jak powstaje i z czego składa się wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa jest zaprawą sporządzaną na bazie spoiwa anhydrytowego. Jest ono bezwodną formą siarczanu wapnia. Tego rodzaju substancja zwana jest także odwodnionym gipsem. Uzupełniona zostaje wypełniaczami oraz środkami upłynniającymi.

Dzięki swym właściwościom, a zwłaszcza ciekłej konsystencji ten nowoczesny materiał samoistnie się poziomuje oraz tworzy idealnie gładką powierzchnię bez konieczności wyrównywania.

Obecnie nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych wylewek z cementu jest wylewka anhydrytowa

Właściwości samopoziomującej się wylewki anhydrytowej

Poza samopoziomowaniem dzięki płynnej konsystencji ta nowoczesna forma płynnego jastrychu posiada także wiele innych właściwości, którym warto się przyjrzeć.

Przede wszystkim ten rodzaj wylewki na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od swych tradycyjnych poprzedników. Bytomskie posadzki anhydrytowe jak wszystkie pozostałe sprzedawane są w formie suchej masy.

Miesza się ją z wodą, a następnie uzyskaną w ten sposób jednolitą masę rozprowadza się na powierzchni przy użyciu specjalnych pomp mieszających.

Ponadto wylewkę anhydrytową nakłada się stosunkowo szybko, gdyż w ciągu godziny można nią pokryć powierzchnię do 100 m2. Ta nowoczesna wylewka samopoziomująca jest także bardzo wytrzymała mimo cienkiej warstwy i nie wymaga zbrojenia. Można na niej bez obaw układać płytki lub panele. Wylewka anhydrytowa w zależności od mieszanki i grubości warstwy może schnąć od kilku do kilkunastu dni.

Wylewka anhydrytowa przez swą niską porowatość i wysoki współczynnik przenikania ciepła jest idealną posadzką do stosowania w przypadku montażu ogrzewania podłogowego.

Koszt zastosowania posadzki anhydrytowej w Bytomiu

Na Śląsku ceny wylewki anhydrytowej nie różnią się znacznie od pozostałych regionów Polski. Ten nowoczesny wynalazek dzięki swym właściwościom jest stosowany w budownictwie m.in. mieszkaniowym, przez co jest dosyć powszechny.

Poza właściwościami zwiększającymi wygodę jej stosowania wylewka anhydrytowa jest także stosunkowo tania. Zakup worka, który zawiera 30 kilogramów masy, związany jest z kosztem około 23-30 zł. Przy czym zużycie materiału wynosi około 19 kg na 1 metr kwadratowy pokrywanej powierzchni, zakładając, że warstwa pokrywająca będzie miała grubość 10 mm.

Można zatem założyć, że przy nakładaniu standardowej warstwy o grubości 35 mm koszt pokrycia powierzchni 1 m2 wynosił będzie około kilkudziesięciu złotych.

W budownictwie mieszkaniowym powszechnym w miastach takich jak Bytom posadzki anhydrytowe są ciekawą i wygodna alternatywa dla tradycyjnych wylewek. Ten nowoczesny wynalazek nawet wyręcza pracowników dzięki wykorzystywaniu w procesie praw fizyki.