Posadzki anhydrytowe Kraków (www.dmka-wylewki.pl), zwane także wylewkami gipsowymi lub anhydrytowymi, cieszą się coraz większą popularnością. Ich główną zaletą jest czas utwardzania posadzki, po której można poruszać się już po max. 48 godzinach, a większe obciążenia mogą nastąpić nawet po 5 dniach. Anhydryt jest także idealnym rozwiązaniem przy instalacji ogrzewania podłogowego, z uwagi na wysoką przewodność cieplną, która przekłada się na znaczne wzmocnienie sprawności i wydajności ogrzewania.

Czym jest anhydryt?

Anhydryt, podobnie jak cement jest spoiwem mineralnym, które wiąże się w procesie hydratacji wodą. Jest bezwonnym siarczanem wapnia zbliżonym do gipsu i oznaczającym się wzorem  chemicznym CaSO 4. Oznacza to, że jastrychy anhydrytowe nie są zalecane w pomieszczeniach charakteryzujących się dużym obciążeniem wodą, takich jak np. łazienka. Wylewki anhydrytowe produkowane są jako zaprawy samopoziomujące, posiadające płynną konsystencję zapewniającą łatwą aplikację zarówno ręczną, jak i maszynową. Dodatkowo gwarantuje idealnie wyrównaną powierzchnię wylewki, dlatego doskonale sprawdzi się do wykończenia podłóg wierzchnich pod panele czy wykładziny. Wylewki anhydrytowe są materiałem niekurczliwym, co ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia wykonywania dylatacji, czyli szczeliny zapobiegającej negatywnym skutkom obciążeń.

Posadzki anhydrytowe – szlifować czy nie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Uzależnione jest to bowiem od tego, czy na wylewce wykończeniowej pojawi się zmatowienie, czyli cienka, jasna warstwa odznaczająca się niską odpornością. W przypadku posadzek anhydrytowych jest to dość powszechne zjawisko, dlatego w przypadku pojawienia się nalotu należy zeszlifować powierzchnię.

Usunięcie zmatowionej warstwy przyspiesza proces suszenia oraz zmniejsza czas oddawania wilgoci. Szybsze osiągnięcie optymalnej wilgotności pozwala na kontynuowanie prac i szybsze zakończenie robót.

Zalety anhydrytu

Posadzki anhydrytowe Kraków odznaczają się szeregiem atutów w porównaniu do wylewek piaskowo – cementowych. Należą do nich m.in.:

  • Prawie całkowity brak skurczu w porównaniu z jastrychem cementowym.
  • Zwiększenie sprawności ogrzewania podłogowego w związku z wysoką przewodnością cieplną anhydrytu oraz szybka możliwość ( już nawet po 7 dniach) uruchomienia ogrzewania.
  • Minimalna, wymagalna głębokość jastrychu to zaledwie 35 mm na podłogach nieprzyklejonych i 15 mm przy użyciu kleju.
  • Zmniejsza ryzyko uszkodzenia rur czy izolacji w porównaniu z wylewką cementową.
  • Może być wykorzystany bezpośrednio na belki stropowe, tworząc twardą, solidną powierzchnię bez skrzypienia.

W odróżnieniu od wylewek piaskowo-cementowych, jastrych anhydrytu jest całkowicie wolny od białek, dzięki czemu idealnie sprawdza się w medycynie czy miejscach o znacznym znaczeniu higienicznym, gdyż nie zawiera bakterii.

Posadzki anhydrytowe zyskują coraz większą popularność w budownictwie mieszkaniowym dzięki doskonałym parametrom samopoziomującym, cieplnym i szybkiemu czasowi wiązania. Wylewki anhydrytowe Kraków doskonale kryją wszelkie rury instalacyjne i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych warstw wyrównujących, uzyskując doskonały, gładki efekt. W przeciwieństwie do tradycyjnych wylewek cementowych, jastrychy anhydrytowe nie potrzebują ciągłego zagęszczania (wibratorami czy zagęszczarkami). Mieszanina jest zagęszczana, wentylowana i wyrównywana jednocześnie za pomocą nakrapiania. Aby uzyskać idealnie wyrobioną konsystencję wylewki anhydrytowej, niezbędny jest stosunkowo długi czas urabiania, jednak doskonała aplikacja oraz gładka, jednorodna i idealnie równa powierzchnia końcowa, rekompensują ten czas i niedogodność.