W dzisiejszych czasach na popularności zyskują wylewki anhydrytowe. Bardzo często zastępują one tradycyjne wylewki betonowe. Wzrost popularności posadzek anhydrytowych spowodował, że wiele firm budowlanych dodało ten rodzaj wylewek do swojej oferty. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest wylewka anhydrytowa, jakie ma właściwości oraz dlaczego warto ją wybrać.
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Posadzką anhydrytową nazywamy wylewkę, która ma właściwości samopoziomujące. Ta cecha sprawia, że w ostatnim czasie zyskuje ona na popularności. Coraz częściej zdarza się, że ten rodzaj wylewki zastępuje tradycyjną wylewkę betonową. Dzieje się tak w wielu regionach Polski. Posadzka anhydrytowa idealnie sprawdzi się w budownictwie mieszkaniowym. Wylewka ta jest wykonana na bazie spoiwa anhydrytowego. Jest to bezwonna forma siarczanu wapnia, która uzupełniona środkami upłynniającymi oraz wypełniaczami tworzy właśnie wylewkę anhydrytową. Materiał ten tworzy gładką i równą powierzchnię.
Jaka jest grubość wylewki anhydrytowej?
Z użyciem wylewki anhydrytowej możemy stworzyć podkłady podłogowe zarówno cienkowarstwowe, jak i grubowarstwowe. Grubość ta waha się pomiędzy 2 mm a 70 mm. Wylewka anhydrytowa nie tylko więc wyrównuje posadzkę, ale może także pełnić funkcję jastrychu.
Jakie właściwości ma wylewka anhydrytowa?
-
- Wylewka anhydrytowa przypomina tradycyjną wylewkę, gdyż kupuje się ją w sklepach w workach w postaci suchej masy. Aby użyć wylewki anhydrytowej, należy najpierw bardzo dokładnie wymieszać ją z wodą. Zrobimy to za pomocą pompy mieszającej.
- Wylewkę anhydrytową bardzo szybko się układa, co wpływa na jej rosnącą popularność. Nawet w ciągu godziny można pokryć nią powierzchnie podłogi do 100 metrów kwadratowych. Dzieje się tak, ponieważ kładzenie posadzki anhydrytowej jest banalnie proste oraz nie wymaga konieczności wykonania prac zbrojeniowych czy późniejszego szlifowania powierzchni.
- Posadzki anhydrytowe są bardzo wytrzymałe jednocześnie mając cienką warstwę.
Jakie zalety ma wylewka anhydrytowa?
- Wylewka anhydrytowa dzięki swoim właściwością samopoziomującym jest bardzo łatwa do rozprowadzenia. Co więcej po jej wylaniu otrzymujemy perfekcyjnie równą oraz gładką powierzchnie.
- Wylewka anhydrytowa wymaga naprawdę małej ilości dylatacji – tylko dylatacji obwodowych, bez pośrednich.
- Jak już wcześniej było wspomniane wylewka anhydrytowa jest najlepszym wyborem, gdy chcemy zamontować w domu ogrzewanie podłogowe, ponieważ dobrze przewodzi ciepło, jest elastyczna i nie wymaga zbrojenia.