Większość domów i mieszkań posiada ogrzewanie oparte o zwyczajne kaloryfery, które nie są zbyt atrakcyjne w pokojach, łazienkach i kuchniach. Dlatego zastępuje się je coraz to nowymi rozwiązaniami, jednak nadal mimo rozwiązania problemów estetycznych, nie zawsze jest nam idealnie ciepło. Dlatego też coraz popularniejsze staje się ogrzewanie podłogowe, które miało już swój pierwszy okres popularności w latach 90, jednak później nieco zniknęło ze świecznika. Sprawdzamy jakie są zalety takiego ogrzewania, a także jak wygląda jego instalacja.

Lubimy ciepłe stopy

Nie da się ukryć, że nawet gdy jest nam przyjemnie i ciepło, to wychłodzone lub zmarznięte stopy potrafią spowodować, że czujemy się źle

Nie da się ukryć, że nawet gdy jest nam przyjemnie i ciepło, to wychłodzone lub zmarznięte stopy potrafią spowodować, że czujemy się źle. Dlatego też tak popularne stało się ogrzewanie podłogowe, ponieważ pozwala na rozwiązanie tego najbardziej istotnego problemu. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego typu instalacji. Przede wszystkim pozwala na równą dystrybucję ciepła w pomieszczeniu, a nie jak w przypadku kaloryferów, że najcieplej jest tylko w ich bezpośrednim otoczeniu, a także pod sufitem, gdzie zbiera się największa ilość ciepła. W przypadku podłogówki mamy taką samą temperaturę niemal w każdym miejscu, dlatego nie marzniemy gdy przesiądziemy się z tapczanu na krzesło położone np. bliżej okna. Ważną zaletą podłogówek jest też ich dość łatwy sposób instalowania, do czego wykorzystuje się tzw. wylewki anhydrytowe Kraków to jedno z miast, gdzie można też znaleźć całe mnóstwo firm, które dokonają dla nas kompleksowego montażu ogrzewania podłogowego. Jest to możliwe nie tylko w łazienkach, gdzie dotychczas stosowano takie instalacje najczęściej, ale praktycznie w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Możemy więc mieć ciepłe stopy w kuchni, salonie, pokoju do spania, a nawet przedpokoju.

Jak przebiega instalacja?

Większość domów i mieszkań posiada ogrzewanie oparte o zwyczajne kaloryfery, które nie są zbyt atrakcyjne w pokojach, łazienkach i kuchniach

Typowa instalacja podłogówki zaczyna się w szafce rozdzielczej, skąd biegną przyłącza do wszystkich grzejników w okolicy. Bardzo ważne jest, by umieścić tam kilka niezmiernie istotnych podzespołów. Jest to przede wszystkim dodatkowa pompa obiegowa, która będzie pomagać głównej pompie centralnego ogrzewania przepychać wodę przez pętle podłogówki. Rurki są bowiem układane gęsto, często załamywane, dlatego opory hydrauliczne takiej pętli mogą być bardzo wysokie. Niezmiernie ważnym elementem jest zawór termostatyczny, który nie dopuści do nadmiernego wzrostu temperatury w ogrzewaniu podłogowym. Spowodowałoby to bardzo duży dyskomfort wśród domowników, a także mogłoby uszkodzić wylewki anhydrytowe Kraków jest miejscem, gdzie bez problemu znajdziemy porządnego hydraulika, który zajmie się wykonaniem instalacji zgodnie ze sztuką. Dzięki temu uzyskamy pewność, że nie ulegnie ona różnego rodzaju awariom, które przecież zawsze mogą wystąpić, jeżeli instalacja wykonana jest niefachowo. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie umieszczenie przewodów grzejnych w podłodze, a także zastosowanie odpowiedniej wylewki, ponieważ w innym przypadku może dojść do uszkodzenia rur i przecieku wody w podłodze.

Jak możemy zauważyć, ogrzewanie podłogowe posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia nam ciepłe stopy, równą temperaturę w każdym miejscu pomieszczenia, a także może dziś zostać wykorzystane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są kwestie estetyczne, pozwalające na rezygnację ze standardowych grzejników. Natomiast zainstalowanie podłogówki dla dobrych fachowców jest prostą sprawą. W większych miejscowościach nie będziemy mieli żadnego problemu z tym, żeby znaleźć odpowiednią firmę instalacyjną.