Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ocieplania budynków, jaki inwestorzy wybierają jeszcze powszechnie. Komfort termiczny, oszczędność energii oraz atrakcyjność to ważne walory tego wyjścia. Natomiast jedynie odpowiednio opracowana oraz zrobiona instalacja zagwarantuje użytkownikom pożądany komfort. Nieufność wielu ludzi wywołana jest licznymi przypadkami niewłaściwego zrobienia. Wypadki za wysokiej temperatury posadzki, nie grzejących obiegów oraz popękanych płytek nie są niestety jednorazowe.
Wylewka na ogrzewanie podłogowe – jaka winna być?
Wylewki na ogrzewanie podłogowe poddawane są zmianom temperatury – są naprzemiennie ogrzewane oraz chłodzone. Optymalna temperatura wody wspomagającej kable ocieplania podłogowego stanowi 55°C. Wylewka musi być zatem odpowiednio odporna, aby nie uległa spękaniu. By oddziaływanie ocieplania podłogowego było skuteczne, jastrych winien odpowiednio prowadzić ciepło. Wylewka na ogrzewanie podłogowe może być zrobiona dokładnie na budowie czy zostać zrobiona z fabrycznie przyrządzonej suchej kompozycji, jaką starczy rozrobić z dobrą ilością wody.
Wylewka anhydrytowa
Większość wad wylewek cementowych o została usunięta wraz ze wprowadzeniem wylewki anhydrytowej. Podłogę tego rodzaju robi się z końcowych kompozycji co zdecydowanie przyspiesza zrobienie wylewki, także okres wysychania jest niewątpliwie szybszy aniżeli w wypadku wylewki cementowej co pozwoli na szybsze planowanie następnych czynności. Największą natomiast wartością jest fakt że wylewka anhydrytowa otacza dokładnie rury co związaniu z dużą przewodnością termiczną maksymalizuje skuteczność układu podłogowego, dzięki czemu posadzka ogrzewa się szybciej co z kolei przyczynia się do niższych rachunków za ocieplanie.
W porównaniu z wylewką cementową, wylewka anhydrytowa ogrzewa się znacznie szybciej, natomiast także, dłużej trzyma ciepło. Za sprawą doskonale gładkiej oraz jednolitej przestrzeni gwarantuje dobre przenikanie ciepła, co oddziałuje na większą energooszczędność budynku. Ze względu na własne wartości samopoziomujące, jest ona bardzo prosta oraz szybka w montażu.
Przygotowanie podłoża pod wylewki
Przestrzeń dedykowana pod wylewanie jastrychu musi być czysta, sucha oraz najlepiej by była odkurzona z małych zabrudzeń, natomiast zwłaszcza z części styropianu, jakie mogą dostać się do kompozycji jastrychowej psując jej wygląd finalny. Przestrzeń, na jakiej umieszczona jest powłoka pośrednia (rozdzielcza) pragnie zostać wyczyszczona z zabrudzeń, w celu uniknięcia zniszczeń mechanicznych. Większe nieszczelności oraz rysy należy uzupełnić w celu osiągnięcia w miarę równej grubości podkładu.